АГРАРНИЙ ЦЕНТР

програмне забезпечення

інформаційні послуги

 

 

Обробіток ґрунту виноградників

Для створення оптимальних умов теплового, водного, повітряного, поживного режимів ґрунту та забезпечування  нормального росту, розвитку та плодоношення виноградних кущів необхідні ефективні системи утримання та обробітку ґрунту під виноградними насадженнями.  

Це досягається шляхом осінньої та весняної оранки або чизелювання, весняно-літніх культивацій, дискування та періодичного глибокого розпушування у міжряддях виноградників, застосування сидеральних культур, гербіцидів з врахуванням ґрунтово-кліматичних умов зростання.

У весняний період обробіток ґрунту під виноградниками в укривній зоні починають з відкривання кущів у березні та на початку квітня. Проводять також оранку всклад у міжряддях на глибину 18-22 см з відорюванням укривного валу землі, або використовують дискову борону для відгортання землі.

У неукривних районах виноградарства навесні починають тракторні роботи з стягування валків лози і вивезення їх за межі виноградників. Потім проводять оранку всклад або чизелювання на глибину 18-22 см з боронуванням.

Одночасно з чизелюванням доцільно проводити глибоке (на 30-35 см) внесення мінеральних добрив у борозни-щілини. Протягом літа проводять 3-5 разову культивацію міжрядь з обробкою (2-3 рази) ґрунту у рядах. Глибина першої культивації складає 12-14см, а наступних – зменшується до 8-6 см з метою збереження вологи та уникнення створення щільного шару землі, так званої підошви. В міжряддях і рядах ґрунт обробляють за допомогою плуга-рихлителя ПРВМ-3А, обладнаного пристосуванням  ПРВМ-11000.

Обробіток ґрунту в рядах молодих виноградників тракторними знаряддями можливий, якщо біля кожного куща встановлено дерев’яний або металевий кілок. Крім культивації гарні результати дає (особливо в посушливих районах півдня країни) обробіток ґрунту плоскорізами  з кріпленням до них легких борін. На тяжких за механічним складом та зволожених ґрунтах Закарпаття замість літніх культивацій широко застосовують дискування.    

Осінній обробіток ґрунту на виноградниках передбачає рихлення ущільненого протягом літа ґрунту, накопичення і збереження вологи осінньо-зимових опадів, знищення бур’янів та їх насіння.

Кращими строками осінньої оранки або чизелювання є жовтень,  зразу після збирання винограду. Оранку ґрунту проводиться врозкид на глибину 22-25 см. А чизелювання на глибину 25-30 см.

 

                                                     

З усіх питань звертайтеся:

 E-mail: agroc@ukr.net

 
 Розроблено: липень 2009 року