АГРАРНИЙ ЦЕНТР

програмне забезпечення

інформаційні послуги

 

 

14.11.2010

Груша для вашого саду

 

 «Гарна садовина досі не є продуктом постійного

 споживання населенням і, окрім хіба що літа, вона

доступна лише заможнішим класам»:

  Л. П. Симиренко.

 

Неоціненний спадок залишили нам великі садівничі - Лев Платонович та Володимир Львович Симиренки. Їх  ідеї щодо  догляду  за  молодими  насадженнями  стали  основою  технології,  яку  ми  називаємо  голландською…

Про перспективи  карликового  садівництва  Лев  Платонович  писав  більш  століття тому: «Хто ж  поспішає  і  бажає  одержати  швидше  перші  урожаї, -  нехай  не  купує  садового ножа, а займеться  розведенням  дерев  не  на  звичайних, а на карликових  підщепах, які в наших  краях дають  не  тільки  хороші, а й навіть блискучі  результати».

Присвятивши все своє життя вивченню і покращенню сортового складу плодових насаджень, Лев Платонович поряд з яблунею велике значення приділяв і груші, про що свідчать опубліковані ним наукові роботи, статті, каталоги.

Організувавши помологічний розсадник у Млієві, за період  з 1888 по 1919 рік Лев Платонович вивчив 1123 сорти груш, а кожний з описаних ним 575 сортів отримав не суху характеристику, а живий образний опис, в якому виражена і оцінка сорту автором. За приклад приведемо опис сорту Конференція, який вивели в Англії 1893р. Т. Ріверс і син: « Мякоть душистая, розовая, у кожицы желтоватая, у семенного гнезда слегка зернистая, очень нежная и сочная, тающая, весьма сладкая, со слабой дозой кислоты во вкусе. Дерево даже на айвовом подвое хорошей силы роста. Плоды Конференции принадлежат к числу самых сладких нашей грушевой коллекции».

Плоди груші відрізняються високими смаковими і дієтичними властивостями. Особливо ціняться плоди десертних сортів з маслянистою соковитою консистенцією м'якоті, з тонким неповторним ароматом, привабливим благородним видом.

Груша вважається цінним дієтичним продуктом харчування, тому вартість цих плодів удвічі – втричі перевищує ціну яблук за однакових затрат на утримання саду.

Багатство промислового саду полягає не у великій різноманітності сортів, а в строгому сортименті небагатьох, але цінних, що добре вдаються в даних ґрунтово-кліматичних умовах.

Слід зазначити, що більшість представлених сьогодні в європейському сортименті груші – сорти давньої французької, бельгійської, англійської, американської і австралійської селекції. Найкращі з них – Парижанка, Бере Гарді, Жозефіна Мехельнська, Олів’є де Серр, Бере Боск, Вільямс, Бере Конгресу, Деканка дю Коміс, Тріумф Вієнни, Аббат Фетель та ін. – стали основою при створенні нових сортів вітчизняної селекції. Величезна в цьому заслуга наших талановитих селекціонерів.

Нові сорти груші української селекції скороплідні, мають високі смакові якості, стійкі до хвороб, добре пристосовані до інтенсивного формування. Сорти Вижниця, Черемшина, Роксолана, Золотоврітська, Стрийська, Вродлива та ін. – результат багаторічної кропіткої праці подружжя Копань. Селекціонери Придністровської дослідної станції садівництва В.І. Сайко і Л.Ф. Сатіна є авторами прекрасних сортів: Буковинка, Крупноплідна, Осінь Буковини, Придністрянка, Малівчанка, Чернівчанка, Кучеренка, Яблунівська та ін.

Сорт груші Ноябрська, поширений на Буковині, ставши популярним в Україні, знайшов своє місце і у Європі. Плоди сорту Ноябрська позитивно сприйняли оптові покупці і споживачі, що забезпечує їм найвищу ціну на польському ринку.

Голландський плодорозсадник «Ван Райн де Бран» придбав у Молдові генеральну ліцензію на вирощування садивного матеріалу, зареєструвавши сорт на території Євросоюзу під назвою Ксеня (Xena). Селекціонер Ксенія Душутіна – автор багатьох чудових сортів – отримала високу нагороду – світове визнання…

Ксена (Ноябрська) – врожайний сорт з крупними і дуже крупними плодами, добре зберігається в холодильнику і під час реалізації в супермаркеті тривалий час утримує високу якість.

Груша повільно росте після садіння і за використання однорічних некронованих саджанців крону можна сформувати через три роки, а пристойний урожай отримати через п’ять років. Найкращі результати отримують з двохрічних саджанців з сильним провідником висотою понад 2 метри, значною кількістю кільчаток і невеликим числом бічних галужень, які не кронують у третьому полі розсадника.

Сімейне господарство Людмили та Миколи Лановенко, що знаходиться на Черкащині, займається вирощуванням саджанців перспективних на ринку сортів яблуні та груші, в тому числі й Ноябрську. Двохрічні саджанці цього сорту дають товарні плоди вже у розсаднику.

                                                     

З усіх питань звертайтеся:

 E-mail: agroc@ukr.net

 
 Розроблено: липень 2009 року