АГРАРНИЙ ЦЕНТР

програмне забезпечення

інформаційні послуги

 

 

02.04.2011 

Агроволокно чи плівка?

Агроволокно для ранніх овочів в порівнянні із плівковими тунельними укриттями підтримує температури ближчі до оптимальних.

В останні десятиріччя для розвитку раннього овочівництва стало виробництво поліетиленової плівки. Це дало можливість розширити строки посадок ранніх овочів в утепленому ґрунті. Однак у плівки є недолік, а саме вирощування ранніх овочів під тунельним укриттям плівкового типу потребує значних матеріальних і трудових витрат.

Дослідження показують, що під тунельним укриттям плівкового типу і агроволокном створюються найкращі умови для росту і розвитку рослин овочів в порівнянні з відкритим ґрунтом.

Температура повітря під агроволокном вночі збігається з температурою відкритого ґрунту, а в денну пору не перевищує допустимих меж позитивних температур для розвитку рослин овочів. У цьому і полягає перевага укривного матеріалу агроволокна в порівнянні з тунельним укриттями плівкового типу, оскільки він значно значно зменшує ручні витрати. Плівкові укриття хоча і створюють сприятливіший температурний режим ґрунту (до зняття плівки) і повітря (до середини квітня - початку травня), але вимагають витрат праці на проведення робіт, пов'язаних з провітрюванням тунелів.

Таким чином, під тунельним укриттям плівкового типу і агроволокном створюються сприятливі умови для росту і розвитку рослин в порівнянні з відкритим ґрунтом.

На підставі проведених досліджень КАТУ НУБіПУ можна стверджувати, що застосування агроволокна для отримання ранніх овочів має ряд переваг у порівнянні зі звичайною плівкою. Так, при використанні агроволокна немає потреби споруджувати який-небудь каркас, цей матеріал розстилають безпосередньо на ґрунті, в який висіяне насіння або висаджена розсада.

Щоб агроволокно не здував вітер, краї кожного полотнища присипають невеликим шаром ґрунту або закріплюють пакетами з піском. Ґрунт, накритий нетканим матеріалом, швидше прогрівається, і це створює кращі умови для проростання рослин. У процесі росту рослини піднімають агроволокно, і виходить своєрідне   укриття. У той же час під агроволокном підвищується вологість повітря, особливо у період проходження дощів, що сприяє розвитку фітофторозу, макроспоріазу та чорної ніжки. Тому вирощування ранніх овочів під укривними матеріалами потребує використання сівозміни і оздоровленого посадкового матеріалу. При вирощуванні зеленних, капусти, помідорів  необхідно встановлювати дуги і накривати агроволокном, у такому разі не пошкоджуватимуться рослини і укривний матеріал.

Завдяки тому, що агроволокно пропускає сонячне світло, повітря і вологу, можна відмовитися від такої трудомісткої роботи, як розкриття (провітрювання) укриттів, повітря в яких перегрівається вище за допустимі межі, а розкриття їх в денний час стає обов'язковим прийомом.

Матеріал використано з журналу "Плантатор" №1, лютий 2011р.

 

                                                     

З усіх питань звертайтеся:

 E-mail: agroc@ukr.net

 
 Розроблено: липень 2009 року